• In English
  • Обіг кормів та кормових добавок, що містять ГМО

    За інформацією Національного агентства з безпечності харчових продуктів Республіки Молдова в результаті виконання Загальнодержавної програми моніторингу та нагляду за імпортом кормів для тварин виявлено партію імпортованого з України соєвого шроту з вмістом генетично модифікованих організмів (понад допустиму межу 1%).

    З метою запобігання обігу кормів та кормових добавок, які в своєму складі містять генетично модифіковані організми, інформуємо про наступне.

    Використання генетично модифікованих організмів регулюється Законом України „Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів” (далі – ЗУ 1103-V) генетично модифікований організм, живий змінений організм (ГМО) – будь-який організм, у якому генетичний матеріал був змінений за допомогою штучних прийомів переносу генів, які не відбуваються у природних умовах. Обов’язковою умовою використання ГМО у відкритій системі є наявність методів і методик їх ідентифікації, розроблених за міжнародними стандартами та затверджених  в установленому порядку в Україні (ст. 1 ЗУ № 1103-V). Ст. 13 ЗУ № 1103-ІV забороняється вивільнення у навколишнє природне середовище ГМО до їх державної реєстрації, крім вивільнення в навколишнє середовище при проведенні випробовувань.

    Регулюванню ЗУ 1103-V підлягають експорт, імпорт та транзит ГМО (ст. 5 ЗУ № 1103-V).

    У Державних реєстрах ГМО реєструється продукція: сорти сільськогосподарських рослин та породи тварин, створені на основі ГМО; ГМО джерела харчових продуктів; ГМО джерела кормів. Державна реєстрація здійснюється строком на п’ять років на безоплатній основі. Перереєстрація здійснюється у тому ж порядку, що і реєстрація (ст. 14 ЗУ №1103-V).

    Нормами ЗУ 1103-V забороняється промислове виробництво та введення в обіг ГМО, а також продукції, виробленої із застосуванням ГМО, до їх державної реєстрації (стаття 15  ЗУ №1103-V).

    ЗУ 1103-V забороняє обіг ГМО-продуктів, котрі не внесені до Державного реєстру ГМО сортів сільськогосподарських рослин, створених на основі ГМО.

    Порушення вимог ЗУ 1103-V і прийнятих на його основі нормативно-правових актів тягне за собою цивільну, адміністративну, дисциплінарну або кримінальну відповідальність згідно із законом (стаття 18 ЗУ № 1103-V).

    Спеціальні вимоги до маркування генетично модифікованих кормів та генетично модифікованих організмів, що використовуються в кормах регулюються статтею 31 Закону України „Про безпечність та гігієну кормів”, вимоги цієї статті не поширюються на корми, що містять, складаються чи вироблені із генетично модифікованих організмів, кількісний вміст яких не перевищує 0,9 відсотка такого корму і кожного корму, з якого він складається, за умови що цей вміст є випадковим або технічно неминучим. У такому разі оператор ринку на запит компетентного органу повинен надати докази, які підтверджують, що він вжив усіх необхідних заходів для видалення з корму генетично модифікованих організмів.

    З огляду на вищевикладені вимоги законодавства та прийнятих на їх основі нормативно-правових актів, при експорті кормів та кормових добавок у супровідних ветеринарних документах необхідно обов’язково зазначати інформацію про результат проведених лабораторних досліджень (випробувань) на вміст ГМО на підставі наданих експертних висновків або протоколів випробувань.